Facebook open

Często piszemy o skórze, jej pielęgnacji i procesach starzenia. Ale czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Waży ok. 3,6 kg i może mieć powierzchnię nawet do 2 m kw.

Skóra może stanowić nawet 15% masy naszego ciała, dlatego jest jednym z najważniejszych narządów. Jej zadaniem jest ochrona ciała oraz przekazywanie mu bodźców docierających z zewnątrz.

Jej warstwa wierzchnia, czyli naskórek jest wodoodporna, najcieńsza na powiekach – od 0,10 do 0,15 mm, a najgrubsza na stopach i wewnętrznej stronie dłoni – nawet do 4,6 mm. Naskórek regularnie odnawia się. Każdego dnia miliony starych komórek są złuszczane i zastępowane nowymi. W wyniku łuszczenia, w ciągu całego życia tracimy ok. 18 kg naskórka. To w nim znajdują się melanocyty – komórki barwnikowe wytwarzające melaninę, pigment nadający skórze kolor i chroniący ją przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Drugą warstwą skóry jest skóra właściwa, która w przeciwieństwie do naskórka nie ulega wymianie na przestrzeni życia. Jest wytrzymała i aksamitna, ale to właśnie w niej zachodzą procesy starzenia. Składa się z tkanki łącznej zawierającej włókna kolagenowe i elastynę, w której zatopione są naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, mieszki włosowe, gruczoły łojowe i potowe. Te ostatnie każdego dnia wydzielają ok. dwie szklanki potu (400-500 ml).

Skóra jest istotną częścią naszego układu odpornościowego. Jest wodoodporna, ale sama wydala wodę i produkty przemiany materii, pomagając w ten sposób ciału zachować równowagę wodno-elektolitową i regulować temperaturę. Chroni tkanki przed urazami, a dzięki zawartym w niej receptorom reagującym na dotyk, ból czy zmiany temperatury „opowiada” nam o świecie zewnętrznym. Płaszcz z łoju i potu zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Szybko się goi (skaleczony naskórek przyspiesza wymianę komórek).

 

baner CACI

Nowy, interaktywny EDEN

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA Awards

Phytomer 300x300

 

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz